Reklam Alanı
Reklam Alanı
iş fikirleri ve Tarımsal Fikirler -
$ DOLAR → Alış: 3,64 / Satış: 3,65
€ EURO → Alış: 3,92 / Satış: 3,94

Saanen Keçi Çiftliği

Saanen Keçi Çiftliği
 • 31.07.2011
 • 14.324 kez okundu

Saanen Keçi Çiftliği

Saanen keçileri şu sıralar en çok konuşulan hayvansal üretim projeleri arasında olduğu için, tarımsalfikirler.com olarak saanen keçileri hakkında bazı bilgileri sizler için derlemek istedik. Kim bilir, belki siz de bir Saanen Keçi Çiftliği sahibi olmak istersiniz.

Saanen Keçi ÇiftliğiAnavatanı Alp Dağları olan Saanen keçileri hem etinden hem sütünden çok kazandırıyor. Yerli ırk keçilerden tam 6 kat daha fazla süt verimine sahip. Saanen keçi sütünün besin değeri yüksek olduğu için çok talep görüyor. Ekonomik değeri, yerli ırk keçilere kıyasla daha fazla.Türkiye’de iklim ve yer şekilleri nedeniyle Ege ve Akdeniz Bölgesi bu keçi ırkı için uygun bölgeler.Bir Saanen keçi çiftliği kurmak karlı bir iş fikri olabilir. Büyükbaş hayvancılığa göre de daha kazançlı ve iyi verim alınabilen bir iş fırsatı. 7 Saanen keçisinin maliyeti bir ineğin maliyetine eşit. Saanen keçisi alırken saf ırk olmasına dikkat etmeniz gerekiyor. Her beyaz keçi Saanen ırkı değildir.

İki keçi ile başlanan bir yatırımda 6 yıl sonunda 70 keçiye ulaşılabiliyor. Saanen keçi sütünün kilosu 1-1.5 TL arasında alıcı buluyor. Damızlık olarakta satışı yapılabilen Saanen keçileri yatırımcısını üzmüyor tam aksine sevindiriyor. Saanen Keçi Çiftliği

Saanen keçileri soğuk iklim bölgelerinde daha fazla süt veriyor

Manavgat Tarım İlçe Müdürlüğü, ilçede kültür mantarı yetiştiriciliğinden sonra saanen keçi yetiştiriciliği hakkında bilgilendirme yapıyor. Kırsal alanda köylüler, saanen keçilerinin ikiz ve üçüz yavru dünyaya getirmesi Akdeniz Bölgesi bölgesinde yetiştirilmesine sıcak bakıyor.

İsviçre kökenli saanen keçileri yaş, bakım ve vücut yapılarına 800 liradan 2 bin lira arasında alıcı buluyor. Keçiler, beslenmelerine göre günlük 2,5 ile 5 litre arasında süt veriyor. Keçi sütünün litresi ise bölgede 1,5 liradan alıcı buluyor.

Manavgat Tarım İlçe Müdürü Hakan Eski, ilçede alternatif tarım ürünleri yetiştiriciliğinde mantardan sonra küçükbaş hayvan yetiştiriciliğinde insanların en fazla süt verimi fazla olan saanen keçi türü olduğunu söyledi. Manavgat’ın kırsal kesimlerinde yaşayan köylülerin saanen keçisi yetiştirmesine ilgi duyduğunu belirten Eski, yetiştirecek olan yetiştiricelere eğitim seminerleriyle doğru bilgilendirme yaptıklarını söyledi. Eski, “Son yıllarda bölgemizde İsviçre kökenli saannen keçi üretimine karşı yoğun ilgi var. Tarım İlçe Müdürlüğü’ne başvuruda bulunanlara soğuk iklim bölgesi olan keçi türünün yetiştirilmesi hakkında bilgilendirme yapıyoruz.” diye konuştu.

Manavgat’ın Çeltikçi köyünde saanen keçisi yetiştiriciliğini yapan Serdar Belyurt, İsviçre kökenli keçilerinin genelde ikiz ve üçüz yavru dünyaya getirdiğini söyledi. Dişi 6 aylık çebişleri 450 liradan sattıklarını belirten Belyurt, anne keçiyi ise yaşına göre 850 liradan bin 500 lira arasında sattıklarını ifade etti. Saanen keçilerinin günlük ortalama 3 litre süt verdiğini belirten Belyurt, denizden yükseklik arttıkça süt verme oranının 5 litreye kadar ulaştığını kaydetti. Belyurt sözlerini şöyle sürdürdü: “Saanen keçisinin sütün litresi 1,2 liradan alıcı buluyor. Sütün alıcısı çok. Saannen keçisi soğuk bölgelerde sütü dafa fazla veriyor. Antalya’nın Elmalı, Korkuteli, İbradı, Akseki ve Gündoğmuş illerinde saanen keçisi daha fazla süt veriyor.”

Çevre ve Orman Bakanlığı 2007 yılında ormanlık alanlara zarar veriyor gerekçesiyle ülke genelinde 6 milyon 200 bin olan kıl keçisi sayısını 2012 yılına kadar 2 milyona düşürmeyi hedeflediğini bildirmişti. Bakanlık, kıl keçisi yerine saanen keçi türünü yetiştirilmesini tavsiye etmişti.

Bu Keçiler Bir Ton Süt Veriyor

Üniversiteler tarafından melezleme yöntemiyle yetiştirilen Saanen Keçisi bir inek kadar süt veriyor.
Türkiye’de inek sütü ortalaması yaklaşık 2 ton seviyesinde seyrederken, Saanen keçileri yılda bir tonun üzerinde süt veriyor. İzmir Işıkkent’te keçi besiciliği yapan İbrahim Sarıoğlu, yetiştirdiği keçilerden yılda 1 tona varan süt elde ettiğini belirterek, 15 keçinin verdiği sütü tek başına veren Saanen keçilerine daha iyi otlama imkânı sağlandığı takdirde daha fazla süt alınabileceğini söyledi. 120 Saanen keçisi besleyen Sarıoğlu sabah ve akşam olarak 2 kez sağma işlemi yapıldığını ve her sağmada 2-2.5 kilo süt alındığını vurgulayarak, hayvanların özel koşullarda beslendiği takdirde daha fazla süt alınabileceğini ifade etti.

Etiketler: / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI
 1. baki özcan diyor ki:

  Ben cok beyendim bende saanen keci üretmek istiyorum yardimci olursaniz sevinirim

 2. bunyamin diyor ki:

  Maraş bölgesinde yaşıyorum bu kesilerek alıp çiftlik kurmak istiyorum bana nerden alaçam bilmiyorum yardimci olabilecek biri var mı?

  1. NİLAY diyor ki:

   DEVLET DESTEKLERİNDEN FAYDALANMAK VE BİLGİ ALMAK İÇİN 0530 064 03 35 NUMARADAN ULAŞIM SAĞLIYABİLİRSİNİZ
   ( HAYVAN DESTEĞİ , YENİ GİRİŞİMCİ DESTEKLERİ , MEVCUT İŞLETME DESTEĞİ , SERACILIK DESTEĞİ , PROJE YAZILIMI )
   KOBİ KALKINMA YETKİLİSİ NİLAY

YORUM YAZ