Erkenci incir yetiştiriciliği

Mevsiminde satılan incirlere göre fiyatının en az 5 katı daha fazla olması tahmin edilen erkenci incirler ile incir yetiştiriciliği yaparak kârlı bir yetiştiricilik yapabilirsiniz. 


Haziran 2010 yılında verilen haberlere göre Batem tarafından geliştirilen erkenci incirlerin hasadı 28 Mayısta gerçekleştirilmiştir. Bu tarihlerde pazara sunulacak taze incirler yüksek fiyatlarda alıcı bulması muhtemeldir. Fidan satışı  nı http://www.batem.gov.tr/ adresinden takip edebilirsiniz.

Erkenci İncir çiftçinin umudu olabilir

Batı Akdeniz Tarımsal Araştırmalar Enstitüsü tarafından Türkiye’de ilk defa Mayıs ayında hasada hazır hale getirilen incir geliştirildi.

Batı Akdeniz Tarımsal Araştırmalar Enstitüsü tarafından Türkiye’de ilk defa Mayıs ayında hasada hazır hale getirilen incir geliştirildi. Normalde Haziran sonu Agustos ayı ortasında olgunlaşan incirin iki ay önce pazara sunulacak olması Antalya’ lı çiftçinin yeni umudu oldu.

MAYIS AYINDA İNCİR
Haziran sonu ve Ağustos ayı ortasındaki dönemde olgunlaşan ve pazara sunulan incire alternatif Mayıs ayında hasat edilen erkenci incir geldi. Batı Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü’nün (BATEM) 2006 yılında deneme amacıyla 5 dönüm alan üzerinde diktiği 200 incir ağacı 28 Mayıs’da hasat edildi. Bu durumun Türkiye’de ilk olduğunu anlatan BATEM Müdürü Suat Yılmaz, “Mayıs ve Haziran ayları Avrupa’ya Güney Amerika’dan gelen incirlerin bittiği ve yaz dönemi incirlerinin henüz piyasaya çıkmadığı dönemdir. Bu dönemde pazara taze incir sunabilmek için erkenci çeşitlere yönelmek gerekir. Biz de bu durumdan yola çıkarak erkenci incir yetiştirmeye başladık ve ilk hasadı 28 Mayıs‘ta yaptık. Bu Türkiye’de bir ilktir” dedi.
KİLOSU 10 LİRAYA SATILACAK
İncirin kilosunun normal şartlarda iki lira olduğunu ama Mayıs ayında incir bulunmadığından bu dönemde kilosunun 10 liradan satılabildiğini anlatan Yılmaz, çiftçinin erkenci çeşitlere yönelmesi gerektiğini söyledi. İncirin kurağa, tuza ve kirece dayanıklı olmasından dolayı Akdeniz bölgesinde yetiştirilmesinin önerildiğini açıklayan Yılmaz, şöyle konuştu: “Biz BATEM olarak ‘Beyaz Çiçek’, “Siyah Çiçek”, “Banana”, “Noire de Cromb”, “Nazareth” gibi erkenci çeşitlerin performanslarını gözlemledik. Elde edilen sonuçlara göre Nazareth çeşidinin Türkiye’de en erken olgunlaşan çeşit olarak görüldüğünü tespit ettik.”
Şu an çiftçiye fidan satışı yapmadıklarını da açıklayan Suat Yılmaz, fidede deneme aşamasında olduklarını bu nedenle de 2 yıl sonra fide satmaya başlayacaklarını söyledi.
AĞAÇ BAŞINA 20 KİLO MEYVE ALINIYOR
Yılmaz, inciri çiftçinin geniş aralıklarla ektiğini belirterek çiftçiye inciri sık aralıklarla dikme önerisinde bulundu. Normal şartlarda bir dönüme 20 incir ağacı dikildiğini anlatan Yılmaz, şunları söyledi: “Biz dönüme 40 incir ağacı dikilmesini öneriyoruz. İleride eğer bu sıklık bir sorun yaratırsa aradan bir dizi alınır. Ağaç başına ortalama 20 kilo meyve alınıyor. Bu sıklıkta iyi bir oranda meyve alımı sağlanabilir.”


http://www.tarimsalfikirler.com/2011/08/erkenci-incir-yetistiriciligi.html

Erkenci incir yetiştiriciliği” üzerine 1 düşünce

  1. değerli arkadaşlar bende dut ağacında incir üretmeyi başardım 2009 yılından beri sürdürdüğüm çalışmalardan bu yıl sonuç aldım ve ilk ürünü 2011 yılında elde ettim 2600 yıldan daha fazla yaşayabilen ve gövde çapı 8 metreyi geçebilen dut ağacında incir üretildiğinde bir tek ağaçtan 20-30 icir ağacından elde edilecek toplam verim kadar mahsül elde etmek mümkün olacaktır henüz fidan satışına başlamadım ancak 2012-2013 yıllarında bu mümkün olabilir ağacın gövdesi dut,üst dalları ise incirdir ağaç çok hızlı büyümektedir 2011 yılı ilkbahar başında 70 cm olan fidan boyu 1 eylül tarihinde 220 cm ye ulaştı

Bir Cevap Yazın