Reklam Alanı
Reklam Alanı
iş fikirleri ve Tarımsal Fikirler -
$ DOLAR → Alış: 3,06 / Satış: 3,07
€ EURO → Alış: 3,37 / Satış: 3,38

Serada Üzüm Yetiştiriciliği

Serada Üzüm Yetiştiriciliği
  • 11.02.2012
  • 3.037 kez okundu

Serada Üzüm Yetiştiriciliği

Üretilen ürün her ne olursa olsun vaktinden önce tezgahlara indiğinde üreticisine daha çok gelir getirdiği bilinmektedir. Bu anlamda üreticiler farklı ürünleri vaktinden önce yetiştirebilme arayışlarına girmekteler. Bunlardan bir tanesi de Üzümdür. Bu haberimizde de serada üzüm yetiştiren üretici hasat tarihini 1.5 ay önceye çektiğini ve bu sebeple arz talep ilişkisi neticesinde yetiştirdiği ürünlerini daha fazla kâr oranlarıyla sattığını bildirmekte.

Serada Üzüm Yetiştiriciliği

Serada Üzüm Yetiştiriciliği

Bilecik Çiftçisi, Orta Sakarya Vadisinde ürün değişikliğine gidiyor. Domates, salatalık ve biber seraları üzüm serasına dönüştürülüyor.

SERA ÜRETİLEN ÜZÜM 1 BUÇUK AY ÖNCE PAZARA İNDİ

Marmara Bölgesinin ve Bilecik’in en verimli topraklarından olan Orta Sakarya Vadisinde çiftçi domates, biber ve salatalığın yerine seralara üzüm ekmeye başladı. Yaklaşık 1 buçuk ay erken üzüm alan çiftçiler gelirlerini üçe katlarken, geçen yıl dikilen asmalar bu yıl üzüm vermeye başladı. Serada üzüm üretimini bölgede ilk deneyen ve satışlardan memnun olan Halil Ayar, diğer seralarda da üzüm üretimine başlayacağını, 1300 kök asmaya gelecek yıl 700 kök daha ekleyeceğini söyledi.

Bilecik’in İnhisar ilçesi ile Osmaneli ilçesi arasındaki Sakarya Nehrinin geçtiği Orta Sakarya Hazası bölgenin Çukurova’sı olarak biliniyor. Karın hiç yağmadığı, sıcaklığın eksiye düşmediği ve seracılığın yoğun olduğu vadi, Marmara Bölgesinin en önemli sebze üretim merkezlerinden birisi. Yılda 2, bazen de 3 verimin alındığı bölgedeki binlerce sera domates, salatalık ve biber üretimi yapıyor. Ürünlerin dikim ve hasat mevsiminde ciddi işçi göçünün yaşandığı bölgedeki çiftçiler ürün çeşitliliği ve ürün değişimine gidiyor.

Salatalık ve domatesten istediği verimi alamayan Bilecik’in Söğüt ilçesine bağlı Hamidabat Köyündeki üreticilerden Halil Ayar, bölgede ilk defa örtü altı üzüm üretimi denedi. Asmalar ilk yılında üzüm vermeye başlarken, Ayar gelirini üçe katladığını, gelecek yıl bunun daha da artacağını belirtirken, bölgedeki bir çok çiftçinin her gün serasını ziyaret ederek üretim hakkında bilgi aldığını söyledi. 

Genç yaşta memleketi olan Bilecik’te iş bulamadığı için Bursa’ya göç ettiğini, daha sonra babasının kaza geçirdiğini duyar duymaz köye geldiğini belirten Halil Ayar, babasının bağ bıçkısı ile elini kestiği için o yaz çalışamayacağını, başkada yardım edecek kimseleri olmadığı için köyde kaldığını ve çiftçilik yapmaya başladığını söyledi.

Yıllarca seracılık yaptığını, seralarda domates, biber, salatalık ürettiğini ancak emeğinin karşılığını alamadığını belirten Ayar, “Seralarımız Sakarya Nehri’nin kenarında ve su sorunumuz yok. Ama bu güne kadar ekip diktiğimiz salatalık, domates, biber gibi sebzelerden istediğimiz geliri elde edemedik. 20 yıldır çok emek çektik ama olmadı. Biz de farklı bir alternatif arayışına girdik. Tarım danışmanımızla birlikte, Bilecik bölgesinde bir ilki yapalım dedik ve örtü altı üzüm yetiştiriciliğine karar verdik. Uzun uzun araştırdık ve seminerlerine katıldık. Sonunda bize en uygun örtü altı üzümünün Trakya İlkeren üzümü olduğunu gördük. Bu üzümden dikmeye karar verdik” dedi.

Geçen yıl diktiği asmaların bu yıl üzüm vermeye başladığını belirten Ayar, “Geçen yıl 3 dönümlük seraya 1300 kök asma diktim. Bu yıl üzüm almaya başladım. Her asmadan 25-30 kilo üzüm bekliyorum. İl üzümleri pazarda kilosu 3 liradan satmaya başladım. Daha tüccar gelmedi. Tüccara toptan vereceğim. Gelirimiz çok iyi. Bu seradan daha önce 13 – 15 bin lira civarında gelir elde ediyordum. Şimdi 50 bin lira gelir bekliyorum” dedi.

Örtü altı üzüm yetiştiriciliğinden çok memnun olduğunu ve üretimin tamamını bu yöne kaydıracağını belirten Ayar, “Gelecek yıl domates ve salatalık üretimini çok azaltacağım. Diğer seraya da 700 kök üzüm dikeceğim. Üzüm diğerleri kadar zahmetli ve zor değil, geliri de çok yüksek” diye konuştu.

Her gün çok sayıda çiftçinin örtü altı üzüm üretimi için kendi serasını ziyaret ettiğini belirten Ayar, kendilerinin bir ilki gerçekleştirdiğini ama bunun arkasının geleceğini söyledi.

Bölgenin Tarım Danışmanı Selcen Durak ise, örtü altı üzüm üretiminde başarılı bir deneme gerçekleştirdiklerini, ilk verimden memnun olduklarını belirtirken, bu üretimin bölgede yaygınlaşmasını beklediklerini ifade etti. Trakya İlkeren üzümünün örtü altı sofralık  üretimine uygun olduğunu, tane ağırlığının 6-7 grama ulaştığını belirten Durak, “Bu üzüm örtü altında üretildiğinde tabi şartlarda üretilene nazaran bir, bir buçuk ay önce olgunlaşıyor. Erken satışa sunulduğu içinde fiyat yükseliyor.  Geliri de diğer üretimlere göre çok iyi. Bölgedeki ilk denememiz çok başarılı oldu. Bunu gören diğer çiftçilerimiz hem serayı ziyaret ediyor, hem de bizden bilgi alıyor. Böyle giderse Orta Sakarya Vadisi ciddi bir üzüm üretim merkezi haline gelebilir” şeklinde konuştu. 

Kaynak: haber11.net

Etiketler: / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ