Reklam Alanı
Reklam Alanı
iş fikirleri ve Tarımsal Fikirler -
$ DOLAR → Alış: 3,64 / Satış: 3,65
€ EURO → Alış: 3,92 / Satış: 3,94

Kinoa Bitkisine Önem Verin

Kinoa Bitkisine Önem Verin
 • 12.05.2012
 • 23.375 kez okundu

Kinoa Bitkisine Önem Verin

Son zamanlarda popülerliği artan  çeşitli haber kanallarında ele alınmaya başlamıştır. Ülkemizde henüz kinoa nedir bilinmezken son üç yıldır Amerika’da bir kinoa çılgınlığı yaşanıyor. NASA astronotlarının beslenmesinde kullanılıyor. Birleşmiş Milletler 2013 yılını kinoa yılı ilan ediyor. Bizler de www.tarimsalfikirler.com olarak bu değerli bitkiyi sizlere tanıtmayı amaçladık. Ülkemiz için hayırlı olması vesilesiyle…

Kinoa Bitkisine Önem Verin

Kinoa Bitkisine Önem Verin

New York’un yeni beslenme trendi olarak gösterilen ve ünü Türkiye’ye kadar gelen ‘kinoa’ (quinoa), Türkiye’de bulunmayan mucizevi bir tahıl türü. Bulgur ve pirincin en büyük alternatifi olan bu tahıl, asıl olarak Güney Amerika’da yetişiyor. Mazisi ise çok eski; İnkalar’a kadar uzanıyor. İnkalar kinoaya ‘tahıl ana’ diyormuş. Uzmanlar kinoanın açlık sorununa çare olabileceğini bile düşünüyor. Birleşmiş Milletler tarafından 2013 ‘Kinoa Yılı’ ilan edildi. Şimdilerde internet üzerinden kinoa satın alanların sayısı arttı. Ayrıca kimi büyük marketlerde de kinoa satılıyor ve kilosunun fiyatı 8.5 liradan başlıyor.

Pirinç ve bulgurun alternatifi: “Kinoa”

Artan pirinç fiyatları ve küresel ısınma nedeniyle rekolte düşüşü alternatif arayışları gündeme getirdi. Yalnız Türkiye’de değil, tüm dünyada “buğday ve “pirincin yerini tutabilecek yedek bitkiler” üzerinde oldukça hızlı araştırmalar yapılıyor.

Kinoa tohumu

Kinoa tohumu

Bilindiği gibi tüm dünyayı besleyen iki temel tahıl türü var: “Buğday” ve “pirinç…” Buğday ve pirinçteki “aminoasitler” beslenmede protein ihtiyacının önemli bir bölümünü karşılıyor. Bu açıdan Uzakdoğu ülkeleri pirinçle beslenirken, bizim de dâhil olduğumuz ülkelerin büyük çoğunluğu buğdaydan elde edilen besinleri tüketiyor.

Ancak pirinç, doğası gereği çok miktarda suya ihtiyacı olan bir bitki… İleride oluşacak şiddetli kuraklıkların pirinç üretimine darbe vuracağı konuşuluyor. Bu açıdan pirince alternatif bitkiler üzerinde durulması gayet normal.

Buğday ve Pirinçte Üretim Düşecek

KinoaPirinçle ilgili son günlerde yaşanan olayları dramatize edip alevlendirmeye gerek olmadığını düşünüyorum. Ancak yakın gelecekte tüm dünyada tahıl sıkıntısı çekileceği de bir realite olarak önümüzde. Bunda küresel ısınmanın etkileri kadar “artan nüfusun yükselen talebinin” de etkisi var.

Örneğin, bizde daha beş altı yıl öncesine kadar 22 milyon tonlara çıkan buğday üretimi hızla gerileme eğiliminde. Yakın bir süre sonra yıllık rekoltenin 15 milyon tonlar seviyesine inebileceği tahmin ediliyor. Bunda “biyoyakıt” talebinin de bir miktar sorumluluğu bulunuyor.

Keza yarıya yakın kısmını ithalatla karşıladığımız pirinç 350 bin tonlara doğru negatif seyir halinde. Bu tablonun oluşmasında en büyük etken tüm ekim alanlarında görülen kuraklık. Türkiye’de İç Anadolu başta olmak üzere tüm vadi ve ovalarda taban suyu iyice derine çekilmiş vaziyette.

İşte bu durumda “step iklimine kolay uyum “Kinoa” Güney Amerika’da And Dağları üzerinde yetişen bir bitki. Yakında pirincin alternatifi olabilecek çok değerli bir tahıl çeşidi. ABD’de hızla yükselen satışları ise oldukça dikkat çekiyor.

Buğday ve pirinçte “gen teknolojisi”nin getirdiği uyumlaştırma çalışmaları ise oldukça sınırlı. Bu nedenle alternatif bitkilerde “girişim fırsatları” giderek artacak gibi görünüyor.

“Kinoa” Diye Bir Tahıl Cinsi…

Kinoa Bitkisi

Kinoa Bitkisi

İşte tam bu noktada halen Amerika’da büyük rağbet gören ve sağlık mağazalarında tonlarca satılan bir bitki devreye giriyor: “Quinoa” (kinoa)… Bu ilginç tahıl türü aslında Orta ve Güney Amerika’da asırlardan beri biliniyor. “Antik İnka ve Aztek uygarlıkları” döneminde buğday ve pirinç gibi kullanılmış.

“Kinoa” susamgillerden bir bitki olmasına rağmen yağ aranı düşük, buna karşın protein içeriği oldukça yüksek. Üstelik protein yapısı buğdayda olduğu gibi “gluten” şeklinde değil ve hazmı çok daha kolay. Bu bitki son üç yıldır Amerika’da mısırı dahi gölgede bırakan bir popülariteye sahip olmuş durumda.

Şişmanlatmaması, buna karşın besleyici değerinin yüksek olması onu Amerikan tüketicisinin gözdesi haline getirmiş. Talebi gören tarım girişimcileri şimdi hızlı biçimde “kinoa” yetiştiriciliğine soyunuyor. Hâlihazırda “kinoa” Peru ve Bolivya gibi ülkelerden ABD’ye bol miktarda ithal ediliyor.

Anadolu İklimine Çok Uygun

Kinoa Salkımı

“Kinoa” nın gübre ve su problemi yok. En iyi verimi rakımı 1000 ile 4000 metre arasındaki yaylalık kıraç arazilerde veriyor. Dağ yamaçlarında ve ovalarda verim değişmiyor. Bu bitki her türlü toprağa uyum sağlamasıyla ünlü…

“Kinoa” makineli tarıma son derece uygun… “Kırmızı süpürge otu” görünümündeki “kinoa” nın bulgur tanesi büyüklüğünde olan ve opak boncuk tanelerini andıran tohumları ya doğrudan ya da öğütülerek kullanılıyor. Tadı buğday ile pirinç arasında. “Kinoa” nın 1 kilosunda yaklaşık 200 gram protein bulunuyor. Bu özellik bitkinin yüzde 20′ sinin protein içeriğine sahip olması demek… Pirinçten üç, buğdaydan ise iki misli daha fazla protein ihtiva ediyor. “Kinoa” başta “Konya Ovası” olmak üzere “Toroslar” ın kuzeye bakan sarp yamaçlarında ve “Doğu Anadolu” nun tüm yüksek platolarında yetişebilecek bir bitki.

Kinoa Bitkisinin Faydaları

Kinoa Bitkisinin Faydaları

Halen ziraat fakültelerimizde bu konuda çalışma yapılıyor mu bilmiyorum ama ABD Tarım Bakanlığı bu tahılın yüksek miktarlarda ithaline izin verirken olası bir krize karşı yaygın yetiştiriciliğini teşvik ediyor. Bugün 10 Amerikalı tüketiciden 5′i “Kinoa” nın ne olduğunu biliyor. Bir bölümü tercihen bu bitkiden hazırlanmış unları ve makarnaları tüketiyor.

“Kinoa” nın beslenmedeki üstünlüğü bir tarafa sağlığa da oldukça yararlı. Demir, magnezyum ve çinko açısından epey zengin…

Nur Demirok

Kinoa hakkında daha geniş bilgilere ve kinoa tohum satışı başlıklarına  www.bizimbahce.net sitesinde bulabilirsiniz; http://www.bizimbahce.net/bitkisel-uretim/kinoa-quinoa-yetistiriciligi.htm

Etiketler: / / / / /

ZİYARETÇİ YORUMLARI
 1. cem celal sancar diyor ki:

  Kinoa hakkında vermiş olduğunuz değerli bilgiler için çok teşekkür ederim…Yine bahsi geçen ürün ile ilgili; tohum temini nerden olmalı, dekar bazında alınan ürün ne kadardır, devlet desteği varmıdır, pazarı nerelerdir? bu konular hakkında da bilgi verirseniz çok memnun olurum.
  Sağlıcakla kalın…

 2. ahmet diyor ki:

  merhabalar quinoa tohumu elde etmek istiyorum bana yardımcı olabilirmisiniz ?

 3. bülent özpek diyor ki:

  kinoa yi ekmeyi düsünüyorum bunun tohumunu nasil elde edebilirim ve sonrasinda kim nereye satabilirim alici alim garantisi verebilirmi

  1. Kinoatarimi diyor ki:

   Elimde beyaz kinoa tohumu bulunmaktadir. Detayli bilgi icin kinoatarimi@hotmail.com adresine iletisim bilgilerinizi gonderebilirsiniz

  2. Onur ALP diyor ki:

   Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi işbirliği ile ekilip 2016 yılında hasat edilen, Türkiye’de ıslahı yapılmış, kurak koşullarda yetiştiriciliği yapılabilen, yöre koşullarına adaptasyonu en yüksek cins olan Saponinsiz olarak bilinen Beyaz TİTİCACA cinsi KİNOA tohumlarımız satışa sunulmuştur.NOT:Yetiştiriciliği hakkında sorularınız telefon numaramızdan uzman kişiler tarafından cevaplanacaktır…Ciddi düşünen çiftçiler ulaşsınlar fiyatta yardımcı olunacaktır…İletişim No:0538 519 85 85 (Onur ALP)

 4. ALİ İHSAN SAYINTÜRK diyor ki:

  Merhabalar,kinoa yetiştirmek istiyorum .Tohumluk nereden temin edebilirim .Selamlar.

 5. muzaffer karayel diyor ki:

  merhaba uzun zamandan beri kinoa nın tohumunu nereden temin ederim diye araştırıyorum ama malesef başarılı olmadım bilgisi olan biri var ise lütfen yagmer@hotmail.com mail adresime mail atarsa sevinirim.

 6. KAPPADOKIA TOHUM diyor ki:

  Kinoa bitkisine onem verin adli resmin altindaki kinoa degil, sorghum’dur.
  Turkiye;de uretilebilecek kinoa cesitleri de oldukca sinirlidir. ureteceklerin bunlari cok iyi bilmesi gerekir.

  1. İş Fikirleri diyor ki:

   Tohum resmini gönderen yazarımızla irtibata geçilip kinoa resmi güncellenmiştir. Teşekkürler…

 7. köksal özcan diyor ki:

  2015 yılı üretimi …. kinoa tohumu isteklilere satılır …05426351550 arayın yemeklik için ve ya tohumlık için

 8. ORhan diyor ki:

  Arkadaşlar kinoa tohumunun makinalı ekimini gerçekleştien varmı..Havalı mibzerle ekim yapan varmı ekimi yapan arkadaşlar serpme ekimmi yapıyor.. kinova tohumu ekiminnde toprak derinliğini iyi ayarlamak lazım ve nemi uygun olması gerekmeketedir çim ve susam tohumu gibi tohum büyüklüğü küçük olduğu için çimlenmesinde sıkıntılar yaşamıştır arkadaşlar bu konuyla ilgili fikirlerini deneyimlerini paylaşırsanız memnun olurum. Bende bu işin mekanizasyon yönüne bakıyorum. özellikle ekim bu bitki için bayağı problem gördüğüm kadarıyla

  1. isa diyor ki:

   Kinoa tohumu mevcuttur mubzerle ektim 05443809380 ararsaniz bilgi veririm

 9. Mehmet Buğra diyor ki:

  Merhabalar. Kinoa Yetiştiriciliğindeki 5. Sezonumuzu Geride Bıraktık. Yurtdışından Getirilip Ülkemiz Şartlarına Uygun Şekilde Islahını Gerçekleştirdiğimiz Tohumluklarımız Mevcuttur. Tohumluk Haricinde Yetiştiricilikle İlgili Bütün Bilgileri Tarafımızca Temin Edebilirsiniz.
  HAZİNEDAROĞLU TARIM
  +9 0507-222-00-80
  Mehmet Buğra HAN HAZİNEDAROĞLU

 10. Aydın Bulut diyor ki:

  Saponisis kinoa tohumu mevcuttur almak isteyenler 05438045578 nolu telefondan ulaşabilirler. Kg:400 tl

  1. mesut özkan diyor ki:

   ürün 10 Tl iken tohum neden 400 TL acaba bilgi verirmisiniz

   1. Hikmet diyor ki:

    150 tl kilosu 05530135098

 11. köksal özcan... diyor ki:

  kinoa ekimini nisan ayı içinde tarla hazırlığı tarla sürümünden sonra sürülen tarlayı ızgara çekimi ve sonrası tapanla sertleşmesini sağladıktan sonra mibzer ayarını sıfıra alarak 2kg kinoa tohumunu 60kg toprak ve 50 kilo gübre karışımı ile buyday mibzeri ile ektim hasatını biçer döverlede yapılır…

 12. tınaz diyor ki:

  kinoa yetiştirmek istiyen arkadaşlara 2015 hasadını yapmış olduğumuz üründen tohum ve teknik bilgi verilir 0532 771 35 16

 13. köksAL ÖZCAN diyor ki:

  2015 yılı nisan ayı içinde ekimini mibzerle yaptım ağustos sonunda hasatını yaptım NEVŞEHİRde …1dönüm araziye 200gr tohum gidiyor 1 dönüm araziden yaklaşı 150 ila 170 kilo ürün alına biliyor kıraç arazilerde..ekmek isteyen çiftçimize yardımcı ola bilirim ..tel 05426351550

  1. Zuhal diyor ki:

   Çapa gerekirmi yoksa sık ekim yapılarak yabancı ot baskılardır mı? Cevaplarsanız sevinirim.

  2. mesut özkan diyor ki:

   tohum la ürün aynı mı acaba

 14. ali diyor ki:

  EKİP HASATINI YAPANDAN:Kinoa ekmek isteyenlere ekiminde,hasatında ve pazarlamasında yardımcı olunur. Kilo gram fiyatı 300 tl”ye K521 tohumu verilir.
  İrtibat Tel:05438163701

 15. yunus tetik diyor ki:

  arkadaslar 2015 hasatindan tohum satilir ekmek isteyen arkadaslara tohum satilir ve ekmeyle ilgili yardimci olunur yakin illere yardimada gidilir 1 donum araziye 200 gr yeterli kilosu 400 tl dir saygilar

 16. Bugra Hazinedaroğlu diyor ki:

  Islahı Gerçekleştirilmiş Kinoa Tohumlarımızın Satışını Yapmaktayız. Aynı Zamanda Sözleşmeli Ekimlerimiz de Mevcuttur. Yetiştirdiğiniz Ürünlerin Tamamına Alım Garantisi Veriyoruz.
  HAZINEDAROGLU TARIM
  0507 222 00 80

 17. Çağrı diyor ki:

  Elimde beyaz kinoa tohumu bulunmaktadır almak isteyenler ulaşabilir.(350 tl)
  Yer: ESKİŞEHİR
  Cep: 05412936505

 18. yüksel diyor ki:

  Mrb. Kinoa bitkisini eken verim alnlardan cevap bekliyorum.
  izmir bergama da düşünüyorum yer yüksek…
  @mail de gonderebilirsiniz
  medi.massage@hotmail.com
  ortaklık değendirilebilir

  1. Hikmet diyor ki:

   Çok kazançlı bir bitki ben 10 gün sonra hasat edicem tahmini 3 ton bekliyorum

 19. ersel diyor ki:

  Arkadaşlar merhaba,
  Danimarkadan Titicaca cinsi, 2015 sezonunda Türkiye’de ekilmiş kinoa ve Hollanda’dan bu yıl getirttiğim kinoa için bilgi almak isteyenler arayabilir. 0541 543 3660
  Ayrıca ekim ve biçim zamanı nasıl işlemler yaptım, bitkinin zaman içerisindeki büyüme durumu ile ilgili resim ve videolar da kinoa kinoa adlı facebook sayfamda mevcuttur, isteyen oradan da bilgi sahibi olabilir.

 20. ÜRETİCİDEN KİNOA TOHUMU diyor ki:

  Islahı Gerçekleştirilmiş Verimi ve Protein değeri yüksek kurağa karşı dayanıklı Kinoa Tohumu Mevcuttur KG FİYATI 130,00 TL.
  Ayrıca Yurtdışından İthal Tohum Mevcuttur. TEL: 0 505 430 98 49
  ÜRETİCİDEN KİNOA ALINIR.

 21. KİNOA TOHUMU diyor ki:

  Kinoa yetiştiriciliğinde 4’ncü yılımız.Ülkemiz şartlarına çok iyi uyum sağlayan ıslahı gerçekleştirilmiş, verimi ve protein değeri yüksek, kurak şartlarda yetişen ALEKO cinsi saponinli ve saponinsiz (Hasattan sonra işlemeye gerek olmayan) KİNOA TOHUMU MEVCUTTUR.

  TEL: 0 544 328 41 17

  ÜRETİCİDEN KİNOA ALINIR.

 22. Halil İbrahim diyor ki:

  Kinoa satışı nereden yapabilirim?

 23. Hikmet diyor ki:

  Arkadaşlar elimde 3 ton kinoa tohumu bulunmaktadir

 24. yeşilhisar kinoa diyor ki:

  Kinoa hakkında teknik manada ve satış noktasında yardımcı olunur

 25. ORHUN diyor ki:

  KİNOA SATIŞI VE TEKNİK YARDIM İÇİN 05066912807 ORHUN KAYAOĞLU

  1’e 10 kazandırıyor

  KİNOA, buğday ile aynı özellikleri taşıyor. Ekim-kasım aylarında toprağa tohumlar bırakılıyor. Kırmızı, beyaz, siyah renkleri mevcut. Haziran, temmuz gibi de hasadı yapılıyor. Tohumun kilosu 500 TL. Çok su isteyen bir bitki değil. Bir dekarın ekim maliyeti 500 TL’yi geçmezken, 500-700 kilo verim elde ediliyor. Tarlada 10 TL’ye satılıyor. Bu hesaplamayla dekar başına 5 bin TL gelir elde edebilirsiniz. Bir dekar alanda bu kadar para kazandıran başka bir ürün şu aşamada yok. Şu anda üretim yok denecek kadar az olduğu için ürün çok değerli. Uluslararası piyasalarda ise ürünün fiyatı 1.5 dolar seviyesinde. Bu nedenle erken eken kazanacak. Şu aşamada müthiş karlı bir iş.

  Anadolu iklimine uygun bir bitki

  Kinoanın gübre ve su problemi yok. En yüksek verimi rakımı bin ile 4 bin metre arasındaki yaylalık kıraç arazilerde veriyor. Dağ yamaçlarında ve ovalarda verim değişmiyor. Bu bitki her türlü toprağa uyum sağlamasıyla ünlü. Kinoa makineli tarıma son derece uygun. “Kırmızı süpürgeotu” görünümündeki kinoanın bulgur tanesi büyüklüğünde olan ve opak boncuk tanelerini andıran tohumları ya doğrudan ya da öğütülerek kullanılıyor. Kinoa başta Konya Ovası olmak üzere Torosların kuzeye bakan sarp yamaçlarında ve Doğu Anadolu’nun tüm yüksek platolarında yetişebilecek bir bitki.

 26. TURGAY diyor ki:

  slm ben yozgat kinoa tohumu bende var gecen yıl aldım ektim bu yıl iki gün önce hasat ettim şuan serili ve eleme işlemi yapılacak ekerken faazla hata yaptım tüm hatalları gördük hiç birsey yazdıgı gibi göründüğü gibi değil ekim cok hassas gecen yıl tohumun kg sunu 250 tl ye aldım tohum ceeşidi gercekten 200 ü aşkın hepsi aynı diyenlere inanmayın iki ceşit aldım birisi boylu birisi kısa bu bitlki boy attıkca başak ve dene veriyor ve benzeer cok şey var *** facebook adresimm bu bilgi ve tohum isteyenler için tel ve faceden ulasa bilirsiniz 551 447 46 69 TURGAY TUROĞLU

 27. kinoa nevşehir diyor ki:

  nevşehirde.türjiyee ilk gelen kinoa anaç tohum iki yıldır üretiyorum tohum isteyenlere yardımcı olurum bu yıl eken çiftçilerimizin yemeklik olarak alırız…arayın 05426351550

 28. senol cicek diyor ki:

  Kinoa tohumu istiyenler 05352333817 numara dan ulasa bilirsin elimde yeter kadar tohum mevcut.görüşmek dilegiyle iyi gunler

 29. Hikmet diyor ki:

  Kinoa tohumu bulunmaktadir kg50tl

 30. Atalay diyor ki:

  Arkadaslar sivas da ürettiğimiz kinoa dan elimizde tohum fazlası mevcut isteyen arkadaşlara ciftcilerimize yardımcı alabiliriz irtibat no.05459369527
  @.timurkaynak@hotmail.com
  Fc hesabimdan takip edebilirsiniz
  Tesekurler

YORUM YAZ