iş fikirleri ve Tarımsal Fikirler -
$ DOLAR → Alış: 2,59 / Satış: 2,60
€ EURO → Alış: 2,86 / Satış: 2,87

Kinoa Bitkisine Önem Verin

Kinoa Bitkisine Önem Verin
 • 12.05.2012
 • 654 kez okundu

Kinoa Bitkisine Önem Verin

Son zamanlarda popülerliği artan  çeşitli haber kanallarında ele alınmaya başlamıştır. Ülkemizde henüz kinoa nedir bilinmezken son üç yıldır Amerika’da bir kinoa çılgınlığı yaşanıyor. NASA astronotlarının beslenmesinde kullanılıyor. Birleşmiş Milletler 2013 yılını kinoa yılı ilan ediyor. Bizler de www.tarimsalfikirler.com olarak bu değerli bitkiyi sizlere tanıtmayı amaçladık. Ülkemiz için hayırlı olması vesilesiyle…

Kinoa Bitkisine Önem Verin

Kinoa Bitkisine Önem Verin

New York’un yeni beslenme trendi olarak gösterilen ve ünü Türkiye’ye kadar gelen ‘kinoa’ (quinoa), Türkiye’de bulunmayan mucizevi bir tahıl türü. Bulgur ve pirincin en büyük alternatifi olan bu tahıl, asıl olarak Güney Amerika’da yetişiyor. Mazisi ise çok eski; İnkalar’a kadar uzanıyor. İnkalar kinoaya ‘tahıl ana’ diyormuş. Uzmanlar kinoanın açlık sorununa çare olabileceğini bile düşünüyor. Birleşmiş Milletler tarafından 2013 ‘Kinoa Yılı’ ilan edildi. Şimdilerde internet üzerinden kinoa satın alanların sayısı arttı. Ayrıca kimi büyük marketlerde de kinoa satılıyor ve kilosunun fiyatı 8.5 liradan başlıyor.

Pirinç ve bulgurun alternatifi: “Kinoa”

Artan pirinç fiyatları ve küresel ısınma nedeniyle rekolte düşüşü alternatif arayışları gündeme getirdi. Yalnız Türkiye’de değil, tüm dünyada “buğday ve “pirincin yerini tutabilecek yedek bitkiler” üzerinde oldukça hızlı araştırmalar yapılıyor.

Kinoa tohumu

Kinoa tohumu

Bilindiği gibi tüm dünyayı besleyen iki temel tahıl türü var: “Buğday” ve “pirinç…” Buğday ve pirinçteki “aminoasitler” beslenmede protein ihtiyacının önemli bir bölümünü karşılıyor. Bu açıdan Uzakdoğu ülkeleri pirinçle beslenirken, bizim de dâhil olduğumuz ülkelerin büyük çoğunluğu buğdaydan elde edilen besinleri tüketiyor.

Ancak pirinç, doğası gereği çok miktarda suya ihtiyacı olan bir bitki… İleride oluşacak şiddetli kuraklıkların pirinç üretimine darbe vuracağı konuşuluyor. Bu açıdan pirince alternatif bitkiler üzerinde durulması gayet normal.

Buğday ve Pirinçte Üretim Düşecek

KinoaPirinçle ilgili son günlerde yaşanan olayları dramatize edip alevlendirmeye gerek olmadığını düşünüyorum. Ancak yakın gelecekte tüm dünyada tahıl sıkıntısı çekileceği de bir realite olarak önümüzde. Bunda küresel ısınmanın etkileri kadar “artan nüfusun yükselen talebinin” de etkisi var.

Örneğin, bizde daha beş altı yıl öncesine kadar 22 milyon tonlara çıkan buğday üretimi hızla gerileme eğiliminde. Yakın bir süre sonra yıllık rekoltenin 15 milyon tonlar seviyesine inebileceği tahmin ediliyor. Bunda “biyoyakıt” talebinin de bir miktar sorumluluğu bulunuyor.

Keza yarıya yakın kısmını ithalatla karşıladığımız pirinç 350 bin tonlara doğru negatif seyir halinde. Bu tablonun oluşmasında en büyük etken tüm ekim alanlarında görülen kuraklık. Türkiye’de İç Anadolu başta olmak üzere tüm vadi ve ovalarda taban suyu iyice derine çekilmiş vaziyette.

İşte bu durumda “step iklimine kolay uyum “Kinoa” Güney Amerika’da And Dağları üzerinde yetişen bir bitki. Yakında pirincin alternatifi olabilecek çok değerli bir tahıl çeşidi. ABD’de hızla yükselen satışları ise oldukça dikkat çekiyor.

Buğday ve pirinçte “gen teknolojisi”nin getirdiği uyumlaştırma çalışmaları ise oldukça sınırlı. Bu nedenle alternatif bitkilerde “girişim fırsatları” giderek artacak gibi görünüyor.

“Kinoa” Diye Bir Tahıl Cinsi…

Kinoa Bitkisi

Kinoa Bitkisi

İşte tam bu noktada halen Amerika’da büyük rağbet gören ve sağlık mağazalarında tonlarca satılan bir bitki devreye giriyor: “Quinoa” (kinoa)… Bu ilginç tahıl türü aslında Orta ve Güney Amerika’da asırlardan beri biliniyor. “Antik İnka ve Aztek uygarlıkları” döneminde buğday ve pirinç gibi kullanılmış.

“Kinoa” susamgillerden bir bitki olmasına rağmen yağ aranı düşük, buna karşın protein içeriği oldukça yüksek. Üstelik protein yapısı buğdayda olduğu gibi “gluten” şeklinde değil ve hazmı çok daha kolay. Bu bitki son üç yıldır Amerika’da mısırı dahi gölgede bırakan bir popülariteye sahip olmuş durumda.

Şişmanlatmaması, buna karşın besleyici değerinin yüksek olması onu Amerikan tüketicisinin gözdesi haline getirmiş. Talebi gören tarım girişimcileri şimdi hızlı biçimde “kinoa” yetiştiriciliğine soyunuyor. Hâlihazırda “kinoa” Peru ve Bolivya gibi ülkelerden ABD’ye bol miktarda ithal ediliyor.

Anadolu İklimine Çok Uygun

Kinoa Salkımı

“Kinoa” nın gübre ve su problemi yok. En iyi verimi rakımı 1000 ile 4000 metre arasındaki yaylalık kıraç arazilerde veriyor. Dağ yamaçlarında ve ovalarda verim değişmiyor. Bu bitki her türlü toprağa uyum sağlamasıyla ünlü…

“Kinoa” makineli tarıma son derece uygun… “Kırmızı süpürge otu” görünümündeki “kinoa” nın bulgur tanesi büyüklüğünde olan ve opak boncuk tanelerini andıran tohumları ya doğrudan ya da öğütülerek kullanılıyor. Tadı buğday ile pirinç arasında. “Kinoa” nın 1 kilosunda yaklaşık 200 gram protein bulunuyor. Bu özellik bitkinin yüzde 20′ sinin protein içeriğine sahip olması demek… Pirinçten üç, buğdaydan ise iki misli daha fazla protein ihtiva ediyor. “Kinoa” başta “Konya Ovası” olmak üzere “Toroslar” ın kuzeye bakan sarp yamaçlarında ve “Doğu Anadolu” nun tüm yüksek platolarında yetişebilecek bir bitki.

Kinoa Bitkisinin Faydaları

Kinoa Bitkisinin Faydaları

Halen ziraat fakültelerimizde bu konuda çalışma yapılıyor mu bilmiyorum ama ABD Tarım Bakanlığı bu tahılın yüksek miktarlarda ithaline izin verirken olası bir krize karşı yaygın yetiştiriciliğini teşvik ediyor. Bugün 10 Amerikalı tüketiciden 5′i “Kinoa” nın ne olduğunu biliyor. Bir bölümü tercihen bu bitkiden hazırlanmış unları ve makarnaları tüketiyor.

“Kinoa” nın beslenmedeki üstünlüğü bir tarafa sağlığa da oldukça yararlı. Demir, magnezyum ve çinko açısından epey zengin…

Nur Demirok

Kinoa hakkında daha geniş bilgilere ve kinoa tohum satışı başlıklarına  www.bizimbahce.net sitesinde bulabilirsiniz; http://www.bizimbahce.net/bitkisel-uretim/kinoa-quinoa-yetistiriciligi.htm

Etiketler: / / / / /

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI
 1. cem celal sancar diyor ki:

  Kinoa hakkında vermiş olduğunuz değerli bilgiler için çok teşekkür ederim…Yine bahsi geçen ürün ile ilgili; tohum temini nerden olmalı, dekar bazında alınan ürün ne kadardır, devlet desteği varmıdır, pazarı nerelerdir? bu konular hakkında da bilgi verirseniz çok memnun olurum.
  Sağlıcakla kalın…

 2. ahmet diyor ki:

  merhabalar quinoa tohumu elde etmek istiyorum bana yardımcı olabilirmisiniz ?

 3. bülent özpek diyor ki:

  kinoa yi ekmeyi düsünüyorum bunun tohumunu nasil elde edebilirim ve sonrasinda kim nereye satabilirim alici alim garantisi verebilirmi

 4. ALİ İHSAN SAYINTÜRK diyor ki:

  Merhabalar,kinoa yetiştirmek istiyorum .Tohumluk nereden temin edebilirim .Selamlar.

 5. muzaffer karayel diyor ki:

  merhaba uzun zamandan beri kinoa nın tohumunu nereden temin ederim diye araştırıyorum ama malesef başarılı olmadım bilgisi olan biri var ise lütfen yagmer@hotmail.com mail adresime mail atarsa sevinirim.

YORUM YAZ